THCentral

THCentral

Tettrekész Hazafi Cicafiúk

Mikor jön el a Linux Desktop éve?

Mikor jön el a Linux Desktop éve?

Rövid válasz

Soha.

Nem tudom, hogy sikerült-e meglepnem ezzel valakit. Vagy talán magamra haragítani? Ha valaki esetleg nem tudja eldönteni, melyik csoportba tartozik, akkor mindenképp javaslom, hogy olvasson tovább, és megpróbálom a tőlem telhető legjobb módon kifejteni az álláspontom.

Mi a Linux desktop?

Talán ez az a kérdés, amivel nagyon egyszerűen rövidre zárhatnám az egész témát. De valójában ez még csak a kezdete a problémahalmaz kibontásának.

Ezt a kérdést viszont nem fogom megválaszolni. Ellenben megkérem a kedves olvasót, hogy álljon meg, és próbáljon néhány szóban vagy mondatban választ adni. Én pedig egy enyhe találgatásba bocsátkozom a következőkben:

  • Technológiában jártas olvasó: "Hát, nem Windows fut a gépemen, hanem valamilyen Linux, mondjuk Ubuntu."
  • Szabad-szoftver-szakállas-szaki: "Bármilyen Linux kernelre és (többnyire) GNU userland-re épülő szoftvercsomag, amelynek a működését a POSIX definiálja. A Linux desktop nem áll meg a Linux kernelnél, a kernel nem egy teljes operációs rendszer önmagában, szükséges hozzá ..."
  • Az abszolút felhasználó: "Nem tudom?"

Bár elég alulértékelt, valójában úgy érzem, az utolsó fiktív csoport válasza áll a legközelebb a valósághoz, annak ellenére, hogy egyik sem helytelen.

Mint ahogy azt ez a rövid kísérlet is megmutathatja, nem létezik egységes konszenzus arról, hogy valójában mit akarunk egy darab "Linux desktop"-nak tekinteni. Ahány ember, annyiféle felfogás van arról, hogy mit fogadunk el, és ez csak a nagy merítés, ha lentebb ereszkedünk, sokszor a Linux közösségeken belül is nagy viták dúlnak arról, hogy valójában mi ez.

És (kivételesen) nem maga a platform totális inkonzisztenciájáról beszélek.

Legyünk őszinték egy pillanatra. Ha az Android olyan irányt vett volna, hogy betör a desktop világba is, akkor eljönne a Linux desktop éve? A fentiek tekintetében meg tudnánk egyezni, hogy ez most Linux desktop vagy sem? Nem? És ha a ChromeOS végre elterjedne? Ott már közelebb állunk ahhoz a Linux világhoz, amit elképzeltünk, de valahogy mégsem ugyanaz? Reális jövőkép, hogy a jövőben mindenki magának forgatja a saját Gentoo-ját? Miben más ettől bármelyik másik Linux disztribúció? És ettől szélesebb körben fog elterjedni? Érdekli ez az egyszeri felhasználót? Oké, ha nem konkrét szoftverek elterjedését várjuk, akkor mit? A Linux kernel kétségtelenül egy konkrét szoftver. Egyáltalán az én gépemen kell futnia? És ha egy távoli gép futtatja, aminek a szolgáltatásait használom? Érezzük azért, hogy valahogy a jövő ebbe az irányba halad... akkor az se lesz Linux desktop? Lenne megegyezés arról, hogy ez az-e?

Természetesen ezekre a kérdésekre nehéz választ adni, és nem is célom ezeket megválaszolni. Nagyon sokan megpróbálták már ezeket a kérdéseket fejtegetni, és különböző konklúziókra jutottak. Én éppen erre próbálok rávilágítani: nem lenne beljebb a világ még egy külön válasszal ezekre a kérdésekre.

Oké, de mikor jön el?

Nagyon sok írás, vita, kutatás oda lyukad ki végül, hogy "el is jött meg nem is". Ami fair, de kikerüli a kérdést.

Archív mém 2017-ből. Forrás: https://old.reddit.com/comments/6tijmg
Archív mém 2017-ből. Forrás: https://old.reddit.com/comments/6tijmg

Ha a fenti okfejtést behelyettesítjük a kérdésbe, akkor valami olyasmit kell megválaszolnunk, hogy "Mikor lesz az, amiről nem tudjuk, hogy mi, de azt se fogjuk tudni megállapítani, hogy eljött-e?" (Bár a mondat két része úgy tűnik, ugyanaz, a tudomány világában nem idegen az, hogy ismerünk valamit, de nem tudjuk bizonyítani a jelenlétét és vica-versa)

Nos, amíg a kérdés önmagában ennyire értelmezhetetlen, addig teljesen felesleges megpróbálni megválaszolni. De úgy érzem ebben az egy kijelentésben azért sokakkal sikerült egyetértésre jutnom. Így a "Linux desktop éve" méltán érdemelte ki a futó-poén pozícióját az internet széles világában.

Szerencsére sokan vannak az interneten, akik ezzel teljesen tisztában vannak, és igazi magas minőségű mémtartalmat állítanak elő a témával kapcsolatban. Remélem, ezzel a kis irománnyal sikerült több ember számára is érthetővé tennem az eredetét ezeknek a másként teljesen értelmetlen vicceskedéseknek.

Ezen a ponton úgy érzem, stílusos egy ilyen mémmel zárnom.

:wq